Bourns Inc. CR2512-JW-242ELF
CR2512-JW-242ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR2512-JW-242ELF
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
CR2512-JW-242ELF.pdf
Availability of CR2512-JW-242ELF
QUANTITY
CR2512-JW-242ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR2512-JW-242ELF
Internal Part NumberEIS-CR2512-JW-242ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR2512-JW-242ELF
Related LinksCR2512-J, CR2512-JW-242ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR2512-JW-242ELF Details Description
Related parts for CR2512-JW-242ELF
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 270MHZ 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 100W datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POSITION TRANSDUCER-XDCR MLT datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SPRING 60POS DUAL SMD datasheet.pdf
DEVICE MARKERS LM WRITE ON datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT SKT datasheet.pdf