CR Magnetics Inc. CR4111-20
CR4111-20 picture photo
Mfg. Part Number
CR4111-20
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC
Datasheet Download
CR4111-20.pdf
Availability of CR4111-20
QUANTITY
CR4111-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4111-20
Internal Part NumberEIS-CR4111-20
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing20A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 10 V
Sensitivity-
Frequency20Hz ~ 5kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)25mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4111-20
Related LinksCR41, CR4111-20 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4111-20 Details Description
Related parts for CR4111-20
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 116UH 6.8A 48.5 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC COMP DUAL OFFSET LV 8SOIC datasheet.pdf
FILTER OUTPUT PWN 410A datasheet.pdf
THERM PAD 5519S 210X155MM 1.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf