CR Magnetics Inc. CR4120-15
CR4120-15 picture photo
Mfg. Part Number
CR4120-15
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 15A AC
Datasheet Download
CR4120-15.pdf
Availability of CR4120-15
QUANTITY
CR4120-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4120-15
Internal Part NumberEIS-CR4120-15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4100
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing15A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
Frequency20Hz ~ 5kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)40mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4120-15
Related LinksCR41, CR4120-15 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4120-15 Details Description
Related parts for CR4120-15
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SSOPB datasheet.pdf
FILTER HI FREQ FUSEHLD/SWITCH 3A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TERMINATOR PROG DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 24SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 SMD datasheet.pdf
RES 316K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf