CR Magnetics Inc. CR4150-40
CR4150-40 picture photo
Mfg. Part Number
CR4150-40
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 40A AC
Datasheet Download
CR4150-40.pdf
Availability of CR4150-40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CR4150-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4150-40
Internal Part NumberEIS-CR4150-40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4100
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing40A
Number of Channels2
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency20Hz ~ 5kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)75mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule, Dual Pass Through
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4150-40
Related LinksCR41, CR4150-40 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4150-40 Details Description
Related parts for CR4150-40
RES SMD 10M OHM 5% 1.5W 5025 datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 14POS OR datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100 DL STR PCB datasheet.pdf
Crystal 20.35625MHz Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 152POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
TERM BLK 4 POS 5.00MM PCB HORIZ datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf