CR Magnetics Inc. CR4170-30
CR4170-30 picture photo
Mfg. Part Number
CR4170-30
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 30A AC
Datasheet Download
CR4170-30.pdf
Availability of CR4170-30
QUANTITY
CR4170-30 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4170-30
Internal Part NumberEIS-CR4170-30
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4100
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing30A
Number of Channels3
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency20Hz ~ 5kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)60mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule, Triple Pass Through
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4170-30
Related LinksCR41, CR4170-30 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4170-30 Details Description
Related parts for CR4170-30
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.86A 80 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf