| Internal Part Number | EIS-4179ED51S00245 | |
| Standard Package | 59 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials | |
| Series | - | |
| Shape | Rectangular | |
| Thickness - Overall | 0.040" (1.00mm) | |
| Width | 1.431" (36.30mm) | |
| Length | 2.450" (62.23mm) | |