CR Magnetics Inc. CR4211S-70
CR4211S-70 picture photo
Mfg. Part Number
CR4211S-70
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 70A AC
Datasheet Download
CR4211S-70.pdf
Availability of CR4211S-70
QUANTITY
CR4211S-70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4211S-70
Internal Part NumberEIS-CR4211S-70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4200
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing70A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 10 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400Hz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - SupplySelf Powered
Response Time250ms
Current - Supply (Max)-
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4211S-70
Related LinksCR421, CR4211S-70 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4211S-70 Details Description
Related parts for CR4211S-70
IDC CABLE - MSC26K/MC26F/MCG26K datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK JUMPER 3POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SC82AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/05/180G 3.2SN BK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf