CR Magnetics Inc. CR4220-15
CR4220-15 picture photo
Mfg. Part Number
CR4220-15
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 15A AC
Datasheet Download
CR4220-15.pdf
Availability of CR4220-15
QUANTITY
CR4220-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4220-15
Internal Part NumberEIS-CR4220-15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4200
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing15A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)-
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail
Package / CaseModular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4220-15
Related LinksCR42, CR4220-15 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4220-15 Details Description
Related parts for CR4220-15
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMC datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.6A 160 MOHM datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf