CR Magnetics Inc. CR4220S-15
CR4220S-15 picture photo
Mfg. Part Number
CR4220S-15
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 15A AC
Datasheet Download
CR4220S-15.pdf
Availability of CR4220S-15
QUANTITY
CR4220S-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4220S-15
Internal Part NumberEIS-CR4220S-15
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing15A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)-
Operating Temperature0°C ~ 60°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4220S-15
Related LinksCR422, CR4220S-15 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4220S-15 Details Description
Related parts for CR4220S-15
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 90.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 2W 12V 83MA OUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 37POS GOLD datasheet.pdf