CR Magnetics Inc. CR4260-30
CR4260-30 picture photo
Mfg. Part Number
CR4260-30
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 30A AC
Datasheet Download
CR4260-30.pdf
Availability of CR4260-30
QUANTITY
CR4260-30 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4260-30
Internal Part NumberEIS-CR4260-30
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4200
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing30A
Number of Channels2
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)-
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4260-30
Related LinksCR42, CR4260-30 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4260-30 Details Description
Related parts for CR4260-30
DIODE ARRAY GP 70V 200MA SOT563 datasheet.pdf