CR Magnetics Inc. CR4340-20
CR4340-20 picture photo
Mfg. Part Number
CR4340-20
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT 10A, 15A, 20A
Datasheet Download
CR4340-20.pdf
Availability of CR4340-20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CR4340-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4340-20
Internal Part NumberEIS-CR4340-20
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
Series-
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing10A, 15A, 20A (Selectable)
Number of Channels1
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
Frequency50Hz/60Hz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply120V
Response Time150ms
Current - Supply (Max)-
Operating Temperature-30°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4340-20
Related LinksCR43, CR4340-20 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4340-20 Details Description
Related parts for CR4340-20
RES SMD 37.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENS PROX IND AC NO/NC 15MM NPT datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
PLIERS, CUTTERS INSULATED SET datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 20A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 1.8A 620 MOHM TH datasheet.pdf