CR Magnetics Inc. CR4410S-15
CR4410S-15 picture photo
Mfg. Part Number
CR4410S-15
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 15A AC
Datasheet Download
CR4410S-15.pdf
Availability of CR4410S-15
QUANTITY
CR4410S-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4410S-15
Internal Part NumberEIS-CR4410S-15
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing15A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)40mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4410S-15
Related LinksCR441, CR4410S-15 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4410S-15 Details Description
Related parts for CR4410S-15
RES SMD 36 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 4POS .100 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5.0V 15A OUT datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LP 5.08/11/90 3.2SN OR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC CURRENT SENSE MON DUAL 10VDFN datasheet.pdf
CONN ADAPT N JACK - 4.1/9.5 PLUG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf