CR Magnetics Inc. CR4410S-150
CR4410S-150 picture photo
Mfg. Part Number
CR4410S-150
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 150A AC
Datasheet Download
CR4410S-150.pdf
Availability of CR4410S-150
QUANTITY
CR4410S-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4410S-150
Internal Part NumberEIS-CR4410S-150
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing150A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)40mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4410S-150
Related LinksCR441, CR4410S-150 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4410S-150 Details Description
Related parts for CR4410S-150
IC DRIVER LED/LAMP 5CH 20-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DEVELOPMENT SYSTEM MEDIA5200 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP CER 10UF 35V X5R 1210 datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT RED 0.3" CC datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf