CR Magnetics Inc. CR4410S-20
CR4410S-20 picture photo
Mfg. Part Number
CR4410S-20
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC
Datasheet Download
CR4410S-20.pdf
Availability of CR4410S-20
QUANTITY
CR4410S-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4410S-20
Internal Part NumberEIS-CR4410S-20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4400
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing20A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)40mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4410S-20
Related LinksCR441, CR4410S-20 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4410S-20 Details Description
Related parts for CR4410S-20
CONN HEADER .100 SNGL R/A 11POS datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-MSOP datasheet.pdf
CUSTOM COVER 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 376-BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 32 IN 28 OUT 24V datasheet.pdf
STRIP MARKER 25 STD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 170POS .050 SMD datasheet.pdf
CABLE DUCT ANGLE SPLIT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 270NF10%275VAC RADIAL datasheet.pdf
2200UF 350V 64X105 85C ST datasheet.pdf