CR Magnetics Inc. CR4410S-30
CR4410S-30 picture photo
Mfg. Part Number
CR4410S-30
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 30A AC
Datasheet Download
CR4410S-30.pdf
Availability of CR4410S-30
QUANTITY
CR4410S-30 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4410S-30
Internal Part NumberEIS-CR4410S-30
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing30A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)40mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4410S-30
Related LinksCR441, CR4410S-30 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4410S-30 Details Description
Related parts for CR4410S-30
CABLE MOLDED CAT5 RJ45 1M datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT 50MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK BASE 18-8AWG datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4 ELEMENT ASSEMBLT datasheet.pdf
THERMOSTAT LOW SILHOUETTE HERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/3.3V 0.15A 6XDFN datasheet.pdf
FUSE GLASS 60MA 1000VAC datasheet.pdf