CR Magnetics Inc. CR4470-30
CR4470-30 picture photo
Mfg. Part Number
CR4470-30
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 30A AC
Datasheet Download
CR4470-30.pdf
Availability of CR4470-30
QUANTITY
CR4470-30 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4470-30
Internal Part NumberEIS-CR4470-30
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing30A
Number of Channels3
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)110mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4470-30
Related LinksCR44, CR4470-30 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4470-30 Details Description
Related parts for CR4470-30
DIODE GEN PURP 800V 1A DO41 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
FUSE 2A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL R/G,R/G datasheet.pdf
RES 6.88K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SLIC 1CH 52DB LGBAL 32PLCC datasheet.pdf
CABLE TAP COMPRESSION COPPER datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
CTR INS BLD1123 CKT datasheet.pdf
FA HD-I SMPO098F150O LEADMAKER datasheet.pdf
CAP FILM 1.8 UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf