Sumida Corporation CR54-120MC
CR54-120MC picture photo
Mfg. Part Number
CR54-120MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 1.4A 120 MOHM SMD
Datasheet Download
CR54-120MC.pdf
Availability of CR54-120MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CR54-120MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CR54-120MC
Internal Part NumberEIS-CR54-120MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCR54
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating1.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant27.7MHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.228" L x 0.209" W (5.80mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR54-120MC
Related LinksCR54-, CR54-120MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CR54-120MC Details Description
Related parts for CR54-120MC
FERRITE CHIP 600 OHM 200MA 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
IC 2.93V PROCESSOR MON 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 35.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 89MM datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 10POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf