Sumida Corporation CR54-470LC
CR54-470LC picture photo
Mfg. Part Number
CR54-470LC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 720MA 370 MOHM
Datasheet Download
CR54-470LC.pdf
Availability of CR54-470LC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CR54-470LC Order Process
Ship out your order
Specifications of CR54-470LC
Internal Part NumberEIS-CR54-470LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCR54
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±15%
Current Rating720mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)370 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant13.6MHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.228" L x 0.209" W (5.80mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR54-470LC
Related LinksCR54-, CR54-470LC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CR54-470LC Details Description
Related parts for CR54-470LC
CONN RECEPT W/DETENT 6POS .062 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 100 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 1MM R/A GOLD datasheet.pdf
END PIECE FOR COVER NUC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2910 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V C0G 0402 datasheet.pdf
MOSFET DUAL SAB 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT PCB datasheet.pdf