CR Magnetics Inc. CR5410-50
CR5410-50 picture photo
Mfg. Part Number
CR5410-50
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC
Datasheet Download
CR5410-50.pdf
Availability of CR5410-50
QUANTITY
CR5410-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR5410-50
Internal Part NumberEIS-CR5410-50
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR5400
Sensor TypeHall Effect, Closed Loop
Current - Sensing50A
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 4kHz
Linearity-
Accuracy±1%
Voltage - Supply24V
Response Time-
Current - Supply (Max)40mA
Operating Temperature0°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR5410-50
Related LinksCR54, CR5410-50 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR5410-50 Details Description
Related parts for CR5410-50
CONN HEADER 40POS 3.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING 14POS .100" DUAL datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 10 NF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf