CR Magnetics Inc. CR5410S-100
CR5410S-100 picture photo
Mfg. Part Number
CR5410S-100
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC
Datasheet Download
CR5410S-100.pdf
Availability of CR5410S-100
QUANTITY
CR5410S-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR5410S-100
Internal Part NumberEIS-CR5410S-100
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR5410S
Sensor TypeHall Effect, Closed Loop
Current - Sensing100A
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 4kHz
Linearity-
Accuracy±1%
Voltage - Supply24V
Response Time-
Current - Supply (Max)35mA
Operating Temperature0°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR5410S-100
Related LinksCR541, CR5410S-100 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR5410S-100 Details Description
Related parts for CR5410S-100
MOSFET N-CH 55V 40A TO220FP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB OTP 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 135KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
RELAY DELAY DPDT 120VAC/125VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 470K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC STEREO 24BIT 96KHZ 32QFN datasheet.pdf