CR Magnetics Inc. CR5RL-500
CR5RL-500 picture photo
Mfg. Part Number
CR5RL-500
Manufacturer
Product Category
Current Sense Transformers
Brief Description
TRANSFORMER CURRENT COMMERCIAL
Datasheet Download
CR5RL-500.pdf
Availability of CR5RL-500
QUANTITY
CR5RL-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR5RL-500
Internal Part NumberEIS-CR5RL-500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Transformers
FamilyCurrent Sense Transformers
SeriesCR5
Turns Ratio - Primary:Secondary-
Frequency44Hz ~ 3MHz
Inductance-
Current Rating50A
DC Resistance (DCR)-
E.T.-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Termination Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR5RL-500
Related LinksCR5R, CR5RL-500 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR5RL-500 Details Description
Related parts for CR5RL-500
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADR 70POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC OVERVOLTAGE PROT TSOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
SURFACE BELT 4X84" A VFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 50 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf