Vishay/Dale RNC50H29R8DSBSL
RNC50H29R8DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H29R8DSBSL
Brief Description
RES 29.8 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H29R8DSBSL.pdf
Availability of RNC50H29R8DSBSL
QUANTITY
RNC50H29R8DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H29R8DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H29R8DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29.8
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H29R8DSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H29R8DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H29R8DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H29R8DSBSL
JUMPER-H2730TR/C2040R/H2730TR12" datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 32POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC COMP DUAL MICRPWR CMOS 8VSSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 32pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
TERMINAL NEST SPL0372 datasheet.pdf
HEATSHK TUBING 4:1 7.4DIA X 75MM datasheet.pdf