CR Magnetics Inc. CR9550-20
CR9550-20 picture photo
Mfg. Part Number
CR9550-20
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC
Datasheet Download
CR9550-20.pdf
Availability of CR9550-20
QUANTITY
CR9550-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR9550-20
Internal Part NumberEIS-CR9550-20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR9500
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing20A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400Hz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - SupplySelf Powered
Response Time100ms (On), 250ms (Off)
Current - Supply (Max)-
Operating Temperature-30°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting Type-
Package / CaseRing, 0.61" Dia, Wire Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR9550-20
Related LinksCR95, CR9550-20 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR9550-20 Details Description
Related parts for CR9550-20
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DATA DECRDR F/DMM/CLAMP-ONS datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS DUAL .100 R/A datasheet.pdf
CAP CER 4.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP CER 4PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
IC FPGA ARTIX7 236BGA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER .5A datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf