CR Magnetics Inc. CR9580-10-M
CR9580-10-M picture photo
Mfg. Part Number
CR9580-10-M
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC
Datasheet Download
CR9580-10-M.pdf
Availability of CR9580-10-M
QUANTITY
CR9580-10-M Order Process
Ship out your order
Specifications of CR9580-10-M
Internal Part NumberEIS-CR9580-10-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR9500
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing10A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400Hz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - SupplySelf Powered
Response Time100ms (On), 250ms (Off)
Current - Supply (Max)-
Operating Temperature-30°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting Type-
Package / CaseHinged Ring, 0.40" Dia, Wire Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR9580-10-M
Related LinksCR958, CR9580-10-M Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR9580-10-M Details Description
Related parts for CR9580-10-M
CONN HEADER .100 VERT 11POS SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .022-.034" .248" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 150MHZ 8DIP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
.180 MALE BULLET PLUG AVIKRIMP datasheet.pdf
RES 649 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf