Vishay/Dale CRA04S043240RJTD
CRA04S043240RJTD picture photo
Mfg. Part Number
CRA04S043240RJTD
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 240 OHM 0404
Datasheet Download
CRA04S043240RJTD.pdf
Availability of CRA04S043240RJTD
QUANTITY
CRA04S043240RJTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRA04S043240RJTD
Internal Part NumberEIS-CRA04S043240RJTD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesCRA04
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0404 (1010 Metric), Convex
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.039" L x 0.039" W (1.00mm x 1.00mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRA04S043240RJTD
Related LinksCRA04S04, CRA04S043240RJTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRA04S043240RJTD Details Description
Related parts for CRA04S043240RJTD
RES SMD 4.64K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC POWER FACTOR CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
FET RF LDMOS 60W H36265-2 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.6A 305 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf