Bourns Inc. CRA2512-FZ-R015ELF
CRA2512-FZ-R015ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRA2512-FZ-R015ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 3W 2512
Datasheet Download
CRA2512-FZ-R015ELF.pdf
Availability of CRA2512-FZ-R015ELF
QUANTITY
CRA2512-FZ-R015ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRA2512-FZ-R015ELF
Internal Part NumberEIS-CRA2512-FZ-R015ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor
Current Sense Resistor Overview
RoHS InformationCRA2512 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRA2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.254" L x 0.132" W (6.45mm x 3.35mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRA2512-FZ-R015ELF
Related LinksCRA2512-F, CRA2512-FZ-R015ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRA2512-FZ-R015ELF Details Description
Related parts for CRA2512-FZ-R015ELF
SW DETECT SNAPACT SPDT VERT 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
CARD EDGE 40POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 323FCBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-12VOUT SMD datasheet.pdf
RETAINER 5 POS FOR XA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO-215AA datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 NYLON 17.53MM datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A SOT723 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf