Vishay/Dale RNC50H6490DSBSL
RNC50H6490DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6490DSBSL
Brief Description
RES 649 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6490DSBSL.pdf
Availability of RNC50H6490DSBSL
QUANTITY
RNC50H6490DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6490DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6490DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6490DSBSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6490DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6490DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H6490DSBSL
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 3-INP 6-MICROPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
090/250 HYB 12P PLUG ASSY datasheet.pdf
MSP430 CC430F5137 PROTO BOARD datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 50V 15A GBPC-T/W datasheet.pdf
CONN RECEPT 50POS STRT datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
F39-EJ0389-L datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC TCXO 30.72MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf