Bourns Inc. CRA2512-JZ-R055ELF
CRA2512-JZ-R055ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRA2512-JZ-R055ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.055 OHM 5% 3W 2512
Datasheet Download
CRA2512-JZ-R055ELF.pdf
Availability of CRA2512-JZ-R055ELF
QUANTITY
CRA2512-JZ-R055ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRA2512-JZ-R055ELF
Internal Part NumberEIS-CRA2512-JZ-R055ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor
Current Sense Resistor Overview
RoHS InformationCRA2512 Series Material Declaration
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRA2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.055
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.254" L x 0.132" W (6.45mm x 3.35mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRA2512-JZ-R055ELF
Related LinksCRA2512-J, CRA2512-JZ-R055ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRA2512-JZ-R055ELF Details Description
Related parts for CRA2512-JZ-R055ELF
RES 8.66 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS TRN GRAY 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 5A DDPAK datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 4X20 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf