AVX Corporation CRB3A4E161JT
CRB3A4E161JT picture photo
Mfg. Part Number
CRB3A4E161JT
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 160 OHM 1206
Datasheet Download
CRB3A4E161JT.pdf
Availability of CRB3A4E161JT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CRB3A4E161JT Order Process
Ship out your order
Specifications of CRB3A4E161JT
Internal Part NumberEIS-CRB3A4E161JT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesCRB, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRB3A4E161JT
Related LinksCRB3A4, CRB3A4E161JT Datasheet, AVX Corporation Distributor
CRB3A4E161JT Details Description
Related parts for CRB3A4E161JT
TERM BLOCK PCB 16POS 5.0MM GREEN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 24-27AWG IDC datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 4.8A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
METAL BLENDING ROLL 3"X30' S MED datasheet.pdf
CIR 14C 14#16 PIN RECP WALL datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf