Crystek Corporation CRBV55BE-2110-2170
CRBV55BE-2110-2170 picture photo
Mfg. Part Number
CRBV55BE-2110-2170
Brief Description
VCO 2110-2170 MHZ REDBOX
Datasheet Download
CRBV55BE-2110-2170.pdf
Availability of CRBV55BE-2110-2170
QUANTITY
CRBV55BE-2110-2170 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRBV55BE-2110-2170
Internal Part NumberEIS-CRBV55BE-2110-2170
PackagingTray
Frequency Range2110 ~ 2170MHz
Frequency - Center2140MHz
Tuning Voltage (VDC)0.3 ~ 4.7 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max15mA
Kvco (MHz/V)4
Power (dBm)3 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-106
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Adapter, SMA F (3)
Size / Dimension1.250" L x 0.590" W (31.75mm x 14.99mm)
Height1.250" (31.75mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRBV55BE-2110-2170
Related LinksCRBV55BE-, CRBV55BE-2110-2170 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CRBV55BE-2110-2170 Details Description
Related parts for CRBV55BE-2110-2170
IDC CABLE - MDG24K/MC24G/X datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
RES SMD 3.92M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
DC DC CONVERTER 6V 120W datasheet.pdf
CHISEL 30 2.5MM datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 35A datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
22UF 16V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf