Crystek Corporation CRBV55CL-0045-0070
CRBV55CL-0045-0070 picture photo
Mfg. Part Number
CRBV55CL-0045-0070
Brief Description
VCO 45-70 MHZ REDBOX
Datasheet Download
CRBV55CL-0045-0070.pdf
Availability of CRBV55CL-0045-0070
QUANTITY
CRBV55CL-0045-0070 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRBV55CL-0045-0070
Internal Part NumberEIS-CRBV55CL-0045-0070
PackagingTray
Frequency Range45 ~ 70MHz
Frequency - Center57.5MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 10.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-10
Icc Max22mA
Kvco (MHz/V)0.5
Power (dBm)5 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-115
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Adapter, SMA F (3)
Size / Dimension1.250" L x 0.590" W (31.75mm x 14.99mm)
Height1.250" (31.75mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRBV55CL-0045-0070
Related LinksCRBV55CL-, CRBV55CL-0045-0070 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CRBV55CL-0045-0070 Details Description
Related parts for CRBV55CL-0045-0070
DSUB CABLE - CFP09G/AE09G/X datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 15W datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
POWER DIVIDER 6000-8000MHZ 0805 datasheet.pdf
IC TRANSMITTER 433MHZ HP 8SOIC datasheet.pdf