AVX Corporation CRC3A4E474JT
CRC3A4E474JT picture photo
Mfg. Part Number
CRC3A4E474JT
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 470K OHM 1206
Datasheet Download
CRC3A4E474JT.pdf
Availability of CRC3A4E474JT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CRC3A4E474JT Order Process
Ship out your order
Specifications of CRC3A4E474JT
Internal Part NumberEIS-CRC3A4E474JT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesCRC, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRC3A4E474JT
Related LinksCRC3A4, CRC3A4E474JT Datasheet, AVX Corporation Distributor
CRC3A4E474JT Details Description
Related parts for CRC3A4E474JT
RES CHAS MNT 25 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
IC 1-CH RS232 DVR/RCVR 16-TSSOP datasheet.pdf
IC DUAL 2-4 DECOD/DUMUX 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 460 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 5A 6DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMCJ datasheet.pdf
RES SMD 114 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf