TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07-821K-2
ROV07-821K-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV07-821K-2
Brief Description
VARISTOR 738V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07-821K-2.pdf
Availability of ROV07-821K-2
QUANTITY
ROV07-821K-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07-821K-2
Internal Part NumberEIS-ROV07-821K-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)738V
Varistor Voltage (Typ)820V
Varistor Voltage (Max)902V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts670VDC
Energy47J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07-821K-2
Related LinksROV07-, ROV07-821K-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV07-821K-2 Details Description
Related parts for ROV07-821K-2
TOOL PART SHEAR BLADE SUPPORT datasheet.pdf
RES SMD 0.0005 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS DL R/A TIN PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OPERATION MANUAL (ENGLISH) datasheet.pdf
IC LED DRIVER 60V 1.2A 36SSOP datasheet.pdf