Vishay/Dale CRCW01001K00FREL
CRCW01001K00FREL picture photo
Mfg. Part Number
CRCW01001K00FREL
Brief Description
RES SMD 1K OHM 1% 1/32W 01005
Datasheet Download
CRCW01001K00FREL.pdf
Availability of CRCW01001K00FREL
QUANTITY
CRCW01001K00FREL Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW01001K00FREL
Internal Part NumberEIS-CRCW01001K00FREL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW01001K00FREL
Related LinksCRCW0100, CRCW01001K00FREL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW01001K00FREL Details Description
Related parts for CRCW01001K00FREL
IC DUAL 4-IN MUX 16-DIP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO213AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 560 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.182 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf