Vishay/Dale CRCW020115K8FNED
CRCW020115K8FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW020115K8FNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW020115K8FNED.pdf
Availability of CRCW020115K8FNED
QUANTITY
CRCW020115K8FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW020115K8FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW020115K8FNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW020115K8FNED
Related LinksCRCW0201, CRCW020115K8FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW020115K8FNED Details Description
Related parts for CRCW020115K8FNED
IC SRAM 1MBIT 35NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A SMD 15GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.100" datasheet.pdf
INSULATING WASHER RM 4 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 182MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000000 MHZ SMD datasheet.pdf
CAP CIRCULAR 3 AND 5 POS datasheet.pdf