Vishay/Dale CRCW0201187KFKED
CRCW0201187KFKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0201187KFKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 187K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW0201187KFKED.pdf
Availability of CRCW0201187KFKED
QUANTITY
CRCW0201187KFKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0201187KFKED
Internal Part NumberEIS-CRCW0201187KFKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0201187KFKED
Related LinksCRCW0201, CRCW0201187KFKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0201187KFKED Details Description
Related parts for CRCW0201187KFKED
CAP CER 100PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.3V SOT89-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 178.6VC AXIAL datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL8500 datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
72 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf