Vishay/Dale CRCW02011K50JNED
CRCW02011K50JNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW02011K50JNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW02011K50JNED.pdf
Availability of CRCW02011K50JNED
QUANTITY
CRCW02011K50JNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW02011K50JNED
Internal Part NumberEIS-CRCW02011K50JNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW02011K50JNED
Related LinksCRCW0201, CRCW02011K50JNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW02011K50JNED Details Description
Related parts for CRCW02011K50JNED
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 4.0960MHz 30ppm 12pF 150 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 1.72K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
MOD IR RCVR 36KHZ TOP VIEW SHLD datasheet.pdf