Vishay/Dale CRCW02011K60FNED
CRCW02011K60FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW02011K60FNED
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW02011K60FNED.pdf
Availability of CRCW02011K60FNED
QUANTITY
CRCW02011K60FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW02011K60FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW02011K60FNED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW02011K60FNED
Related LinksCRCW0201, CRCW02011K60FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW02011K60FNED Details Description
Related parts for CRCW02011K60FNED
ADM16T/AE16G/ADM16T datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LOCATOR PLATE .050" SOCKET P50E datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
4P PM PLUG VAL-U-LOK V2 datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CABINET ALUM 8.88"L X 16.75"W datasheet.pdf
MT-FEP-188-115-010-X-STK datasheet.pdf
CAP 82 UF 20% 35 V datasheet.pdf