Vishay/Dale CRCW02011K80FNED
CRCW02011K80FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW02011K80FNED
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW02011K80FNED.pdf
Availability of CRCW02011K80FNED
QUANTITY
CRCW02011K80FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW02011K80FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW02011K80FNED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW02011K80FNED
Related LinksCRCW0201, CRCW02011K80FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW02011K80FNED Details Description
Related parts for CRCW02011K80FNED
FUSE GLASS 4A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL MULT 20-CDIP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1.5A (Switch) Lighting 8-SOIC N datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 10A TO220SM datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21X12.5 BE/GY datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 17A TO252 datasheet.pdf
IC USB POWER SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
WIREMOUNT SOCKET .050" 4POS datasheet.pdf