Vishay/Dale CRCW020120K0JNED
CRCW020120K0JNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW020120K0JNED
Brief Description
RES SMD 20K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW020120K0JNED.pdf
Availability of CRCW020120K0JNED
QUANTITY
CRCW020120K0JNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW020120K0JNED
Internal Part NumberEIS-CRCW020120K0JNED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW020120K0JNED
Related LinksCRCW0201, CRCW020120K0JNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW020120K0JNED Details Description
Related parts for CRCW020120K0JNED
SWITCH SIDE ACTUATED 8 SEC 50V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.81MM datasheet.pdf
TEST POINT JACK INSL WHITE datasheet.pdf
RES 130K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4000UF 40V AXIAL datasheet.pdf