Vishay/Dale CRCW0201240RFKED
CRCW0201240RFKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0201240RFKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 240 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW0201240RFKED.pdf
Availability of CRCW0201240RFKED
QUANTITY
CRCW0201240RFKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0201240RFKED
Internal Part NumberEIS-CRCW0201240RFKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0201240RFKED
Related LinksCRCW0201, CRCW0201240RFKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0201240RFKED Details Description
Related parts for CRCW0201240RFKED
ROUND SPACER #10 BRASS 3/4" datasheet.pdf
CAP END PWR LD/LDP/CD5 WHITE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X14.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 72NH 160MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NPO 0603 datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 2200PF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf