Vishay/Dale CRCW0201270RFKED
CRCW0201270RFKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0201270RFKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW0201270RFKED.pdf
Availability of CRCW0201270RFKED
QUANTITY
CRCW0201270RFKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0201270RFKED
Internal Part NumberEIS-CRCW0201270RFKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0201270RFKED
Related LinksCRCW0201, CRCW0201270RFKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0201270RFKED Details Description
Related parts for CRCW0201270RFKED
RES SMD 1.37M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
FILTER EMI 1000 PF PI TYPE MIL datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-500 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 600V GBPCW datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf