Vishay/Dale CRCW0201499KFNED
CRCW0201499KFNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0201499KFNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW0201499KFNED.pdf
Availability of CRCW0201499KFNED
QUANTITY
CRCW0201499KFNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0201499KFNED
Internal Part NumberEIS-CRCW0201499KFNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0201499KFNED
Related LinksCRCW0201, CRCW0201499KFNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0201499KFNED Details Description
Related parts for CRCW0201499KFNED
CONN MINI D PLUG 50POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.19A 110 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 11PS VERT 5.08MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
IC FPGA 586 I/O 896FBGA datasheet.pdf
SFP COPPER PATCH CABLE 4G - 1M datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1 ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB CP datasheet.pdf
SBL13(N) datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf