Vishay Thin Film PHP00805H3440BBT1
PHP00805H3440BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H3440BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 344 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H3440BBT1.pdf
Availability of PHP00805H3440BBT1
QUANTITY
PHP00805H3440BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H3440BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H3440BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)344
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H3440BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H3440BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H3440BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H3440BBT1
CONN HEADER .100 SINGL STR 13POS datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2065N/H2728TR10" datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC CHRGR LI-ION HV SGL 10-TDFN datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 18POS datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 13pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf