Vishay/Dale CRCW0201510RJNED
CRCW0201510RJNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0201510RJNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW0201510RJNED.pdf
Availability of CRCW0201510RJNED
QUANTITY
CRCW0201510RJNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0201510RJNED
Internal Part NumberEIS-CRCW0201510RJNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0201510RJNED
Related LinksCRCW0201, CRCW0201510RJNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0201510RJNED Details Description
Related parts for CRCW0201510RJNED
LED 5MM RA 2-WIDE GREEN PC MNT datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
OSC VCXO 433.333MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
D4N-8A31R datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 2.6A 160 MOHM TH datasheet.pdf
CLIP SNAP CLOSE CONDUIT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf