Vishay/Dale CRCW02015K36FKED
CRCW02015K36FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW02015K36FKED
Brief Description
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW02015K36FKED.pdf
Availability of CRCW02015K36FKED
QUANTITY
CRCW02015K36FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW02015K36FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW02015K36FKED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW02015K36FKED
Related LinksCRCW0201, CRCW02015K36FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW02015K36FKED Details Description
Related parts for CRCW02015K36FKED
TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC CAPSENSE KRYPTON 8K 32QFN datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 9.78NS 256CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
CAP CER 4.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf