Vishay/Dale CRCW02015K90FKED
CRCW02015K90FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW02015K90FKED
Brief Description
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW02015K90FKED.pdf
Availability of CRCW02015K90FKED
QUANTITY
CRCW02015K90FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW02015K90FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW02015K90FKED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW02015K90FKED
Related LinksCRCW0201, CRCW02015K90FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW02015K90FKED Details Description
Related parts for CRCW02015K90FKED
WIRE MARKER B/Y .10-.20"1000PC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 300MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 2POS PCB datasheet.pdf
IC SYNC BUCK DRIVER HS 14HTSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
2112DH3NDC50-13=RLY,HERM 1.6S datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 17MM datasheet.pdf