Vishay/Dale CRCW02015M90FNED
CRCW02015M90FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW02015M90FNED
Brief Description
RES SMD 5.9M OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW02015M90FNED.pdf
Availability of CRCW02015M90FNED
QUANTITY
CRCW02015M90FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW02015M90FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW02015M90FNED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW02015M90FNED
Related LinksCRCW0201, CRCW02015M90FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW02015M90FNED Details Description
Related parts for CRCW02015M90FNED
TVS DIODE 5VWM 9.2VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT N-INV 20SO datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL UNSHRD SMD datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 8DFN datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE ASSEM X.FL-X.FL 100MM datasheet.pdf
COMPACT CIRCUIT PROTECTOR 2POLE datasheet.pdf
TV 37C 37#22D PIN PLUG datasheet.pdf
4,7UF 100V 5X11 datasheet.pdf