Littelfuse LMIN030.V
LMIN030.V picture photo
Mfg. Part Number
LMIN030.V
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AUTO 30A 32VAC/VDC BLADE
Datasheet Download
LMIN030.V.pdf
Availability of LMIN030.V
QUANTITY
LMIN030.V Order Process
Ship out your order
Specifications of LMIN030.V
Internal Part NumberEIS-LMIN030.V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesLP MINI® 891
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating30A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / CaseBlade, Miniature (Low Profile)
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
ApprovalsSAE, UL
Operating Temperature-
ColorGreen
Size / Dimension0.429" L x 0.150" W x 0.344" H (10.90mm x 3.81mm x 8.73mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMIN030.V
Related LinksLMIN, LMIN030.V Datasheet, Littelfuse Distributor
LMIN030.V Details Description
Related parts for LMIN030.V
RES 12.5K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 16POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LGH 1L CATH LEAD MLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.33A 222 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
LED ASSY VERT 0.12" 5MM GRN CLR datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS datasheet.pdf