Vishay/Dale CRCW0201620KFNED
CRCW0201620KFNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0201620KFNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 620K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW0201620KFNED.pdf
Availability of CRCW0201620KFNED
QUANTITY
CRCW0201620KFNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0201620KFNED
Internal Part NumberEIS-CRCW0201620KFNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0201620KFNED
Related LinksCRCW0201, CRCW0201620KFNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0201620KFNED Details Description
Related parts for CRCW0201620KFNED
LED 7-SEG 2DIGIT CC RED RHDP .4" datasheet.pdf
RELAY SSR AC-OUT 280VAC 25A PNL datasheet.pdf
RES 1 OHM 3.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST 3.3V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
IC DSP CAR RADIO 80QFP datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CTV 19C 19#20 PIN RECP datasheet.pdf
2.35 V to 5.25 V, 1 MSPS, 12-/10-/8-Bit ADCs in 6-Lead SC70 IC datasheet.pdf